Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Ambasada Republicii Moldova în Federația Rusă

A A A

Ambasador

Lilian DARII

Curriculum Vitae

 

Date personale

Data de naștere:    6 octombrie 1970

Locul de naștere:    Negureni, Telenești, Republica Moldova

 

Studii

Septembrie 1997 – August 1998

Institutul de Filosofie, Sociologie si Drept, Academia de Științe a

Republicii Moldova, Studii de doctorat

Septembrie 1995 – Iunie 1997

Facultatea de Relaţii Internaționale, Academia de administrare publică, Master în Științe Politice

Septembrie 1987 – Iulie 1993

Facultatea de Matematică si Cibernetică, Universitatea de Stat din Moldova, Diplomă de licență în matematica aplicată

Experiență:

Martie 2022 – Prezent

Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Federația Rusă

Aprilie 2018 – Februarie 2022

Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Regatul Belgiei și Marele Ducat al Luxemburgului / Șeful Misiunii pe lîngă NATO

Noiembrie 2017 – Aprilie 2018

Ambasador cu misiuni speciale, Ministerul Afacerilor Externe şi

Integrării Europene al Republicii Moldova

Martie 2016 – Noiembrie 2017

Viceministru, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova

Ianuarie 2013 – Martie 2016

Şef al Direcţiei Generale Cooperare Multilaterală, Ministerul Afacerilor

Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova

Noiembrie 2012 – Ianuarie 2013

Ambasador cu misiuni speciale pentru Cooperare Multilaterală, Ministerul Afacerilor Externe şi

Integrării Europene al Republicii Moldova

Ianuarie – Mai 2012

Consilier superior, International Alert, Republica Kârgâză

Noiembrie – Decembrie 2011

Consilier al Şefului Centrului OSCE din Bişkek, Republica Kârgâză

Februarie 2008 – Octombrie 2011

Şef adjunct al Centrului OSCE din Bişkek, Republica Kârgâză

Octombrie 2004 – Ianuarie 2008

Consilier politic, Centrul OSCE din Bişkek, Republica Kârgâză

Aprilie 2003 – Septembrie 2004

Secretar I, Direcţia Integrare Europeană/Direcţia Securitate

Internaţională, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Mai 2001 – Martie 2003

Şef adjunct al Grupului de Asistență OSCE pentru Cecenia, Federația  Rusă

August 2000 – Aprilie 2001

Consilier politic, Grupul de Asistență OSCE pentru Cecenia, Federația Rusă

Martie 1999 – Iulie 2000

Secretar II, Direcţia Integrare Europeană, Secția Consiliul Europei, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Ianuarie – Februarie 1999

Membru al Misiunii de Verificare OSCE din Kosovo

August – Decembrie 1998

Secretar III, Direcţia Securitate Europeană si Probleme Politico-militare, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Experiență in domeniul alegerilor:

August – Septembrie 2012

Observator de lungă durată, Misiunea OSCE de Observare a Alegerilor

Parlamentare din Belarus din 23 septembrie 2012

Octombrie 2011

Observator de scurtă durată, Misiunea OSCE de Observare a Alegerilor Prezidențiale din Kârgâzstan din 30 octombrie 2011

Limbi vorbite:

româna (maternă), engleza, franceza, rusa

Agenda

There are no items yet.

Subscribe to Agenda